Plac Bohaterów, Budapeszt

2023-02-15
Plac Bohaterów jest największym i najbardziej imponującym placem XIV dzielnicy Budapesztu, a w węższym znaczeniu wyznacza Pomnik Tysiąclecia. Pomnik jest pięknym półkolistym dziełem kolumn z posągami najważniejszych węgierskich królów i bohaterów. Plac Bohaterów, a przed nim aleja Andrassy'ego, jest wpisany na listę światowego dziedzictwa.


POSĄGI NA PLACU:

w środku: Pomnik Tysiąclecia, z Archaniołem Gabrielem na szczycie kolumny i księciem Árpádem na cokole. Obok niego po lewej stronie (od tyłu do przodu) Tétény, Ond, Kond. 


Obok niego po prawej stronie (od tyłu do przodu) Tas, Huba, Előd.

Lewe kolumny (od lewej do prawej)


Na szczycie rzędu kolumn zwróconych w stronę Alei Andrassy znajduje się pomnik Pracy i Dobrobytu, a na drugim końcu Hadilo i Wagon.

 

Kolumny po prawej stronie (od lewej do prawej).

 

Na szczycie rzędu kolumn zwróconych w stronę Alei Andrassy znajduje się posąg Wiedzy i Chwały, a na drugim końcu, zwróconym w stronę Wojny, koń i powóz Pokoju.

 

Trzy główne elementy rozległego placu to Kunsthalle, zbudowana w 1896 r., ostatnie węgierskie muzeum eklektyczne, otwarte w grudniu 1906 r., oraz Pomnik Tysiąclecia, który wizualnie łączy te dwa obiekty; wszystkie trzy zostały zaprojektowane przez Alberta Schickedanza we współpracy z Philipem Herzogiem (rzeźby z brązu na Pomniku Tysiąclecia są autorstwa rzeźbiarza György Zala).

 

Wycieczka z przewodnikiem, zwiedzanie, hostessy, programy, posiłki, transfery w kilku językach: budapestmylove@gmail.com  / 003620 235 9758