12 ciekawych faktów o Hungaroringu

2023-01-24


1) Bernie Eccleston, "ojciec" Formuły 1, już w latach 80. chciał mieć tor w Europie Środkowej - na Węgrzech, bo wtedy sytuacja była najlepsza politycznie i ekonomicznie tutaj , a my byliśmy najbliżej Europy Zachodniej.

2) Początkowo sądzono, że najbardziej idealnym miejscem będzie Városliget, ale rada miejska nie pozwoliła na to, ponieważ w okolicy znajduje się wiele starych, zabytkowych budynków, a od XIX wieku funkcjonuje tam zoo. Według jednej z anegdot Ecclestone obiecał, że co roku kupi nam nowego słonia do zoo, jeśli zwierzęta nie wytrzymają hałasu. :) Oczywiście rada miasta powiedziała "nie".

3) kierowcy i zawodnicy F1 odbywali wtedy wędrówki po wzgórzach Mogyorod i po raz pierwszy zobaczyli piękne widoki na dolinę i od razu się w niej zakochali. Wiedzieli, że będzie to idealne miejsce na tor.

4) Trybuny znajdują się na zboczu góry, więc jest to jedyny kurs, na którym można zobaczyć co najmniej 25% kursu z miejsca, w którym się siedzi.

5) Rozpoczęli budowę trasy we wrześniu 1985 roku, a pierwszy wyścig odbyli w sierpniu 1986 roku. Tor MONZA był najszybciej zbudowanym, a HUNGARORING drugim najszybciej zbudowanym torem.

6) HUNGARORING to tor z dużą ilością zakrętów, gdzie wszystko zależy od umiejętności i talentu kierowcy, a nie samochodu! Dlatego właśnie tutaj osiągnięto pierwsze znaczące sukcesy, pokazując wielkich talentów.

- Daemon Hill (1993 / ulubiony utwór)

- Fernando Alonso (2004)

- Guzik (2006)

- i Robert Kubica, który po raz pierwszy wystartował tu w 2006 roku z BMW, po tym jak Willeneuve został zwolniony...

7. Kubica był wtedy 8. i nie dostał punktów tylko dlatego, że M. Schumacher nalegał na sprawdzenie auta Kubicy, szukając drobnych nieprawidłowości. Zdobycie punktów w pierwszym wyścigu to ogromny sukces i dowód na talent.

8. tor zdobył kilka nagród, np. "Najlepsza organizacja" i "Najlepsza relacja telewizyjna" . Kiedy w 1990 roku nakrętka koła Nigela Mensela została źle zamocowana i odpadła, odbijając się od betonu: tylko węgierski kamerzysta zauważył i jego film zdobył nagrodę "Najlepszy film nakręcony w F1" w tym roku.....

9. Z bolidu Barichello odpadła sprężyna i trafiła w oko Massy, powodując u niego niemal trwałą utratę wzroku... Był leczony w szpitalu Honvéd w Budapeszcie, z powodzeniem.

10) Kilka lat temu wybudowano nowe doły i wyremontowano tor. Węgierska firma bliska rządowi złożyła ofertę na 20 mld forintów, ale z powodów politycznych nie przejęli bruku, tylko Swietelsky za 4 mld forintów.

11. Na Grand Prix 2023 prawie wszystkie bilety są już (listopad 2022) wyprzedane, więc pracują nad budową nowych trybun.

12) Węgierski tor i kierowcy F1 podpisali długi kontrakt do 2037 roku.

Chcesz uzyskać więcej informacji na temat Hungaroring? A może podczas wizyty w Budapeszcie chciałbyś skorzystać z wycieczki po mieście? 

Kontakt kochamudapeszt@gmail.com