Park Miejski, Budapeszt

2023-02-22

W XVIII wieku Park Miejski był opuszczonym obszarem bagien i pastwisk. Pod koniec wieku magistrat miasta János Boráros rozpoczął przekształcanie "lasu", który stał się popularnym miejscem dla wędrowców, w park rozrywki i strefę rozrywkową.

Niedługo potem przejął go książę prymas József Batthyány, który postawił na planowe zalesienie i zagospodarowanie lasu.

Lekarz Sebestyén Rumbach kupił ten teren z myślą o uprawie winogron, ale kiedy wykopał studnię, zaskoczyło go znalezienie źródła żelaza i natychmiast kazał wybudować pierwsze w Peszcie uzdrowisko. W miejscu tej łaźni znajdują się obecnie Łaźnie Szechenyi.

Kąpieliska nie były jednak jedynymi gośćmi Ligetu w tym czasie, ponieważ teren został wynajęty przez showmana Lipóta Grossingera. Stał się on praktycznie miejscem zabaw, śmiechu i gier.

W czasach reformy nazwano go Lasem Miejskim i szybko stał się popularnym miejscem rozrywki. Znajdowała się tam również strzelnica, sanki i sala taneczna.

Właściwie od tej pory jest to miejsce kąpieli i rozrywki: cyrk, zoo, wesołe miasteczko, jezioro, a zimą lodowisko i place zabaw.

Budowa zoo i Jeziora Wielkiego rozpoczęła się w 1865 roku i została zakończona dopiero w 1912 roku.

W 1885 roku Liget miał już stajnie jeździeckie, cyrk, Vurstli, Stefánia út, jezioro i zoo. Do popularności przyczyniła się również dostępność, którą ułatwiały nowo powstałe środki transportu: kolej konna, omnibus i tramwaj.

Początkowo obszar ten był przeznaczony dla zamożniejszych klas, ale później również niższe klasy znalazły rozrywkę w postaci VURSTLI (prostszego parku rozrywki).

Głównymi atrakcjami są restauracje i muzea:

- Restauracja Gundel

- Restauracja Gundel

- Restauracja Robinson

- Restauracja Széchényi

- Zamek Vajdahunyad

- Jezioro do pływania (wiosna-lato)

- Lodowisko (zima)

- zoo

- Budapeszteński cyrk

- Muzeum Rolnictwa

- Muzeum Sztuk Pięknych

- Galeria Sztuki

- Zamek dmuchany i plac zabaw

- Spa Széchényi

Pobierz swój własny przewodnik po Budapeszcie: budapestmylove.com / 0036202359758