Jak zorganizować wyjazd do Budapesztu dla DUŻEJ grupy?

2023-03-10

Jesteś nauczycielem, organizatorem wycieczek lub po prostu chcesz zorganizować wycieczkę do Budapesztu dla swojej grupy (40-50 osób)? Oto na co należy zwrócić uwagę.

1.

Budapeszt jest miastem bardzo obleganym przez turystów, dlatego najważniejsze jest, aby starać się zorganizować jak najwięcej. Grupa 40-50 osób powinna zarezerwować swoje zakwaterowanie z około półrocznym lub większym wyprzedzeniem.

W okolicach stycznia nie uda się zakwaterować grupy tej wielkości na wiosnę lub lato w Budapeszcie. Dlatego proszę zawsze zaczynać planowanie wyjazdu BARDZO WCZEŚNIEJ, którego pierwszym krokiem jest zakwaterowanie.

2.

Kiedy już macie chętnych i zakwaterowanie, trzeba oczywiście zorganizować podróż (autobus). Oczywiście trzeba będzie to znaleźć we własnym kraju, ale warto też sprawdzić, czy są one dostępne w Budapeszcie. Jeśli kierowca będzie potrzebował odpoczynku, będziecie musieli zorganizować zwiedzanie i zajęcia bez autobusu. (Nie ma problemu! Trzeba jednak wcześniej wiedzieć, czy grupa będzie poruszać się z autobusem czy bez.

3.

Kolejnym krokiem jest znalezienie DRIVERA. Dobrym pomysłem jest poproszenie o przewodnika na początku pobytu. Np. jeśli jesteście w Budapeszcie 4 dni, to możecie mieć przewodnika na 1 lub 2 dzień, aby poznać miasto, a w pozostałe dni niezależnie spacerować, pływać itp. Jeśli uznasz, że jest to konieczne, wynajmij audioprzewodnik. Powiedz przewodnikowi, że

- czy widziałeś miasto z autobusem czy bez

- jaka grupa (np. emeryci? młodzież szkolna?)

- ile godzin chcesz z nimi spędzić (np. pół dnia? 2x pół dnia? 2 pełne dni?)

- życzenia (np. chcesz płynąć statkiem... chcesz skończyć w hotelu...)

4.

Następnie zorganizuj posiłki, biorąc pod uwagę, czy grupa będzie jadła kolację w hotelu! Zorganizuj inne atrakcje (wycieczka statkiem, muzeum, spa...). Jeśli nie masz żadnych pomysłów, zapytaj przewodnika, co poleca. Może zorganizować dla Ciebie zajęcia i posiłki (ja tak robię).

5.

Zawsze zostawiaj czas wolny dla grupy, co najmniej kilka godzin! Kiedy możesz zrobić zakupy, zjeść samemu, pospacerować, zrobić zdjęcia. Wyjaśnij im, gdzie i kiedy jest spotkanie, i miej numer telefonu do lidera grupy!

Pisz, jestem przewodnikiem w Budapeszcie od 15 lat :)

budapestmylove@gmail.com