Czy na Węgrzech jest Halloween?

2023-11-01
Czy na Węgrzech jest Halloween?
Halloween staje się coraz bardziej popularne na Węgrzech, mimo że święto to tradycyjnie tutaj nie istniało. Na Węgrzech 1 listopada to Dzień Wszystkich Świętych, a 2 listopada to Dzień Zmarłych. 


Zgodnie z popularnymi wierzeniami, dusze zmarłych znajdują odpoczynek, spokój i ulgę w cierpieniu. W wielu miejscach wierzono, że w noc pomiędzy tymi dwoma świętami zmarli odprawiają mszę w kościele i wracają do domu przy dźwiękach dzwonów. 

W związku z tym w niektórych miejscach zwyczajowo kładziono dla nich stół i zapalano lampę w każdym pokoju, aby powracające duchy mogły znaleźć drogę do domu.

Chociaż nadal tradycją jest chodzenie na cmentarz i wspominanie członków rodziny, Halloween staje się coraz bardziej popularne.


Dawanie czekolady lub cukierków nie jest jeszcze modne, ale dekoracje na Halloween i imprezy kostiumowe są teraz powszechne w wielu miejscach, zwłaszcza w Budapeszcie. Chociaż na Węgrzech odbywa się już bal przebierańców (FARSANG, pod koniec lutego, kiedy wypędzamy zimę maskami), kostiumy i maski są wielką gratką dla dzieci i dorosłych w październiku.


Ponieważ Budapeszt jest dość wielokulturowym miastem, możemy sobie wyobrazić, że kolekcja czekolady wkrótce stanie się popularna.


Przewodnicy po Budapeszcie: budapestmylove@gmail.com