10 węgierskich win, których MUSISZ spróbować

2023-04-05

Węgierskie wina są bardzo różnorodne i w naszym małym kraju można znaleźć niemal każdy styl wina. Wynika to z położenia kraju i klimatu. Ludzie najbardziej znają Tokaji Aszú czy Egri Bikavér, ale węgierski świat wina jest o wiele bardziej kolorowy! Oto 5 czerwonych i 5 białych win, których musisz spróbować.

Kilka podstawowych informacji o węgierskich winach:

Węgry od samego początku, ze względu na swoje naturalne warunki, były ważnym obszarem uprawy winorośli, a dowody na to istnieją już w V wieku. Wino było też ważnym symbolem, np. ważne traktaty pieczętowano libacją winną.

W czasach socjalizmu ilość była ważniejsza od jakości, ale to się zmieniło po zmianie ustroju. Teraz świat wina przeżywa rozkwit.

Oto węgierskie czerwone odmiany wina, których warto spróbować

1. KÉKNYELŰ

Kéknyelű to rodzima węgierska odmiana winogron, znana również jako winogrono dżentelmena. Wyprodukowane z niego czerwone wino jest pełne, charakterne, o wysokiej zawartości alkoholu, kwasowości i ekstraktu. Ma powściągliwy bukiet, z aromatami brzoskwini, cytrusów, czasem kwiatowymi i ziołowymi, które w późnych zbiorach mogą być uzupełnione aromatami tureckiego miodu i orzechów. Choć nawet za młodu ma bardzo przyjemny smak, to jeśli skosztujemy go po kilku latach leżakowania, możemy spodziewać się prawdziwych wrażeń, dlatego zasługuje na miejsce wśród najlepszych win węgierskich.

Gdzie go znaleźć?

W Badacsony

Na wyżynie nad Balatonem

Region winiarski Etyek-Buda

Zala

Region winiarski Kunság

2) KADARKA

Pochodzenie winogron Kadarka jest niepewne, niektórzy spekulują, że pochodzą z Azji Mniejszej, inni, że z Albanii. Jego nazwa jest również pochodzenia albańskiego: wywodzi się z serbsko-chorwackiej nazwy "Skadar" od albańskiego miasta Skodhra. Na Węgrzech uprawiany jest od XVIII wieku.

Wytwarzane z niego wino jest mniej pełne, bardziej półprzezroczyste w kolorze, ale o bogatym korzennym aromacie. Ma specyficzny smak, zaskakująco pikantny, jak jego zapach, ale lekki. Jego charakter zależy od gleby, na której jest uprawiany: podczas gdy luźniejsze, piaszczyste gleby dają cieńsze i świeższe czerwone wino, luźniejsze, gliniaste gleby dają wyższej jakości, pełniejsze czerwone wino. Wino z prawdziwym charakterem i niezapomnianym doświadczeniem smakowym.

Gdzie go znaleźć?

Przeczytaj cały artykuł tutaj: https://www.patreon.com/blanka_hamori

Albo poproś o przewodnik i posłuchaj o odmianach win! budapestmylove@gmail.com